E-skierowanie będzie wkrótce standardem w każdym gabinecie lekarskim. Od stycznia 2021 roku wystarczy 4 cyfrowy kod, by zapisać się na wizytę u specjalisty, ustalić wizytę w szpitalu czy termin specjalistycznych badań. Pacjenci nie będą musieli tradycyjnych, papierowych skierowań, by potwierdzić ustalony termin i rezerwację badania. WYstarczy telefon lub e mail i gotowe. Dla placówek medycznych to nowe wyzwanie. Nie tylko dotyczące wdrożenia systemów elektronicznych pozwalających generować e-skierowania, ale również sposobów na bezpieczne przechowywanie i później usuwanie elektronicznej dokumentacji pacjenta. 


e-skierowanie czyli …? 

To kolejny etap cyfryzacji służby zdrowia. Podobnie jak wprowadzone e-recepty ma usprawnić przepływ informacji, procedury medyczne i przyspieszyć finalnie realizację usług. Pomoże również wyeliminować częste dotychczas błędy jak m.in.: nieczytelność tradycyjnych skierowań a docelowo również zminimalizuje kolejki. Od stycznia 2021 pacjenci otrzymają skierowanie w formie 4-cyfrowego kodu. Wystarczy telefonicznie lub mailowo przesłać go do placówki i termin wizyty / pobytu potwierdzony. Kod będzie wywołany przez lekarza w formie SMS, e-mail lub wydruku informacyjnego. Pacjent sam wybiera placówke, w której chce zrealizować skierowanie.  

 

e-skierowanie do czego może być potrzebne? 

Zastąpi dotychczasowe tradycyjne skierowanie lekarskie, które umożliwiało wykonania specjalistycznego badania jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, echokardiolograficzne itd. 4 cyfrowy kod będzie niezbędny również w razie konieczności pobytu w szpitalu, wykonania obserwacji czy serii badań. To zmiana formalna, która ułatwi na korzystanie z pakietu specjalistycznych usług medycznych.  

 

e-skierowanie a dane wrażliwe ? 

Mimo zmiany formy papierowej na elektroniczną wszystkie dokumenty medyczne będą zawierały dane wrażliwe. Nie tylko imię i nazwisko pacjenta, adres zamieszkania i dane kontaktowe. będą tworzyć kompletny zbiór (razem z dokumentacją medyczną, która zawiera historię leczenia, opis przebytych chorób, badań diagnostycznych, wskazań itp. Zdecydowana większość to informacje o dużej sensytywności, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Ważne więc będzie zarówno ich przechowywanie, jak i usuwanie. 

 

usuwanie e-dokumentacji medycznej

Dane przechowywane w formie elektronicznej wymagają specjalnego podejścia. Usunięcie ich nie polega na wciśnięciu DELETE lub dodaniu do kosza na pulpicie. Konieczne jest zastosowanie profesjonalnych metod. Rekomendowaną jest programowe usuwanie danych z nośników elektronicznych. Często określane “nadpisywaniem”. Polega ono na zakryciu danych znajdujących się na dysku poprzez ciąg przypadkowych informacji. Realnie nie są więc usuwane a zakrywane. To metoda w pełni skuteczna. Daje 100 % gwarancji, że nikt przypadkowy nie odczyta nadpisanych informacji. Dodatkowo pozwala na uzyskanie potwierdzenia w formie specjalistycznego raportu. Jest automatycznie generowany przez specjalistyczny software wykorzystywany do nadpisywania danych. Stanowi formalne potwierdzenie poprawności procesu usuwania danych. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszej listy mailingowej by otrzymywać aktualizacje i specjalne oferty.