Niechciany komputer w firmie to problem?

Czas przydatności sprzętu komputerowego w przedsiębiorstwie jest ograniczony. Zmieniają się zadania pracowników, pojawiają się nowe wyzwania, problemy do rozwiązania. Dotychczas używany komputer stacjonarny czy laptop  mogą nie sprostać nowym wymaganiom. Potrzebne są nowe urządzenia, wyposażone w bardziej wydajne podzespoły i rozwiązania ułatwiające codzienną pracę. Konieczna jest więc ich wymiana. Właściwie sprowadza się ona do kalkulacji budżetu i wyboru nowego zamiennika. Zajmuje stosunkowo mało czasu.

Nieco inaczej jest z usunięciem już niepotrzebnych urządzeń. Te postrzegane są jako problem. Często mija sporo czasu zanim ktoś się nimi zajmie. Zdarza się również, że po prostu utykają w firmowych schowkach i szafach na lata. A to strata dla firmy. Używane komputery służbowe posiadają wartość finansową. Można je ponownie sprzedać poza firmą lub wewnątrz i zasilić konto przedsiębiorstwa. 

 
Liczenie i weryfikacja – to dobry początek. 

Ważne jest by oszacować ile niechcianych komputerów już nie będzie potrzebne w firmie oraz w jakim są aktualnie stanie. Inwentaryzację najlepiej zacząć od policzenia ile niechcianych komputerów jest. Kolejny istotny krok to weryfikacja stanu techniczne czyli audyt. Specjalne oprogramowanie pokaże dokładnie co działa dobrze, co wymaga zmiany i czy warto inwestować w naprawy i optymalizacje sprzętu. Wyniki audytu dadzą obraz sytuacji i konkretne wskazówki co robić dalej. Jasne będzie, które urządzenia można ponownie sprzedać, a które lepiej poddać recyklingowi i definitywnie usunąć z firmy. Pamiętaj wyrzucenie ich wraz ze zwykłymi odpadami jest zabronione. To elektrośmieci wiec podlegają specjalnej procedurze utylizacji. 

Ważne również będzie ocenienie stanu wizualnego. Wygląd czyli ilość zadrapań, wgniecenia lub odbarwienia odbudowy mają wpływ na cenę. A przecież ostatecznym celem jest wycena na jak najlepszym poziomie. Jednocześnie nie odbiegająca od realiów rynku używanego sprzętu komputerowego.  

 

Zadbaj o dane wrażliwe firmy i klientów! 

Niezwykle istotną kwestią jest by zabezpieczyć dane firmy z niechcianych komputerów, przechowywane dotychczas w pamięci komputerów służbowych. Bez względu na to czy chcemy je sprzedać, usunięcie danych jest konieczne. Pozostawienie ich na dysku to niebezpieczeństwo przypadkowego wycieku informacji wrażliwych. Aby uniknąć poważnych konsekwencji finansowo – prawnych przedsiębiorcy powinni zastosować profesjonalne sposoby ich usuwania. Dodanie plików do kosza na pulpicie zdecydowanie nie wystarczy! Należy je usunąć tak by żadna przypadkowa osoba, pracownik serwisu, firmy recyklingowej czy osoba/ firma, która je odkupi – nie mogli zobaczyć jakie informacje były dotychczas przechowywane na dysku komputera. Jeżeli tak się stanie firma może mieć duże problemy.

 

Optymalnym sposobem na usunięcie danych elektronicznych jest ich programowe nadpisanie. Specjalne oprogramowanie pozwala na zastąpienie każdej dotychczas przechowywanej na dysku przypadkowym ciągiem znaków. Już jednokrotne nadpisanie gwarantuje, że nikt więcej ich nie odczyta. Tego rodzaju zadania warto zlecić firmom specjalizującym się w programowym usuwaniu danych. Posiadają one nie tylko narzędzia ale również wiedzę jak to robić poprawnie. Dodatkowo gwarantują raport potwierdzający, który da firmie pewność, że w tej kwestii zrobiono wszystko jak należy. Może w przyszłości również pomóc w kwestii wykazania poprawności działań w tym zakresie.

 

Jeżeli urządzenie będzie uszkodzone lub stan dysku nie pozwoli na tego rodzaju usuwanie, jest inny sposób – fizyczne zniszczenie dysku. W przypadku programowego nadpisywania danych -dysk, na którym się znajdowały nie zostaje zniszczony. nadal jest w pełni sprawny. Inaczej dzieje się w przypadku jego fizycznego zniszczenia. Zastosowanie jednej z fizycznych metod oznacza całkowitą destrukcję nośnika danych. Nie można go już więcej używać. Jest bezużytecznym elektrośmieciem, który możemy poddać recyklingowi. 

 
Sprzedaj niechciane komputery! 

Kiedy już jest pewne co mamy, w jakim jest stanie i że dane zostały wyczyszczone czas na sprzedaż. Wiele firm oraz prywatnych klientów chętnie kupuje używany sprzęt komputerowy. To nie tylko kwestia ceny ale również świadomości i potrzeby wdrażania idei ecoIT.

Sprzedając wycofane z eksploatacji w firmie komputery oraz laptopy, smartfony czy urządzenia peryferyjne możesz liczyć również na zastrzyk gotówki. Będzie bezcenna m.in. przy zakupie nowych urządzeń. Warto jednak skorzystać z wsparcia firm, posiadających doświadczenie w sprzedaży tego rodzaju produktów. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych stresów i działań, które mógłby nie dać pożądanych efektów. Doświadczony w temacie partner biznesowy pozwala łatwiej pokonać wspomniane wcześniej etapy i szybciej zakończyć działania.