15 lipca ustanowiony został Światowy Dzień bez telefonu – dlaczego ? Trudno obecnie wyobrazić sobie codzienne działania bez wsparcia wszem obecnych smartfonów. Domowe obowiązki, kalendarz, listy zakupów, media społecznościowe i tysiące aplikacji, wiadomości i rozmów … Podobnie w życiu zawodowym. Pracować bez telefonu – aktualnie to niemożliwe. Warto jednak pamiętać o “ciemnej” stronie urządzeń mobilnych. Ułatwiają nasze codzienne funkcjonowanie – to prawda, jednak niewłaściwie używane mogą przynieść szkody dla naszego zdrowia oraz środowiska.
“Zabójcze” smartfony ?
Wiele mówi się ostatnio o uzależnieniach związanych z rozwojem technologicznym. Jednym z nich jest tzw. “fonoholizm” – uzależnienie od smartfonów i kompulsywne i używanie. Brak telefonu w pobliżu wywołuje u wielu stany nerwowe i potrzebę stałej kontroli ilości i rodzaju przesyłanych informacji. Pojawia się również stała potrzeba zakupu nowych, lepszych urządzeń. Producenci chętnie odpowiadają na te potrzeby. Finalnie więc rynek zalewa fala smartfonów, wśród których nawet najbardziej wybredni użytkownicy znajdą gamę nowych zamienników. Może chwila przerwy i praktyczne Dzień bez telefonu w praktyce to nie taki zły pomysł?
Technologie i środowisko
Problematyczna jest liczba co roku produkowanych i wdrażanych na rynek nowych smartfonów. Oferowane modele zachwycają designem oraz parametrami technicznymi. Tymczasem to właśnie smartfony najnowszej generacji uważane są za najbardziej szkodliwe dla środowiska pośród wszystkich aktualnie dostępnych sprzętów. Raport przygotowany przez naukowców Uniwersytetu McMAster wskazują, że produkcja małych urządzeń mobilnych to emisja ok 85 % całkowitej objętości dwutlenku węgla, która telefon zużywa w swoim przeciętnym, trwającym ok 2 lat cyklu życia.
Specjaliści od dawna alarmują, że wpływ technologii na środowisko naturalne będzie coraz bardziej negatywny. Szacuje się, że do 2040 roku sektor ICT będzie odpowiadała za 14 % całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. A “liderem” tych niechlubnych zmian będzie smartfon.
Używaj używane smartfony – rozwiązanie?
Stosunkowo proste i zdecydowanie przyjaznym nie tylko dla środowiska ale też kieszeni użytkowników będzie stosowanie w praktyce jednej z kluczowych zasad recyklingu ang. reuse. Wielokrotne używanie sprawnych i wydajnych technicznie smartfonów nie tylko w życiu prywatnym ale również w pracy to sposób na zmniejszenie problemu. Aktualnie na rynku znaleźć można wielu dystrybutorów tzw. poleasingowych czy używanych sprzętów IT. Często to w pełni sprawne i wydajne nie tylko smartfony ale również laptopy, komputery, monitory. W wielu firmach sprawdzą się idealnie, a jednocześnie pozwolą na spore oszczędności.
Szefie sprzedaj niepotrzebne w firmie smartfony !
Dzień bez telefonu można potraktować w firmie jako okazję do m.in. wyprzedaży niepotrzebnych urządzeń. Bardzo często w schowkach i magazynach zalega spora liczba nieużywanych a w pełni sprawnych smartfonów. Firmy specjalizujące się w skupie tego rodzaju sprzętu jak SELKEA chętnie pomogą przygotować i ponownie wdrożyć je na rynek. To nie tylko sposób na eco IT w biznesie ale też realna szansa na odzyskanie części zainwestowanych pieniędzy.