E-skierowanie będzie wkrótce standardem w każdym gabinecie lekarskim. Od stycznia 2021 roku wystarczy 4 cyfrowy kod, by zapisać się na wizytę u specjalisty, ustalić wizytę w szpitalu czy termin specjalistycznych badań. Pacjenci nie będą musieli tradycyjnych, papierowych skierowań, by potwierdzić ustalony termin i rezerwację badania. WYstarczy telefon lub e mail i gotowe. Dla placówek medycznych to nowe wyzwanie. Nie tylko dotyczące wdrożenia systemów elektronicznych pozwalających generować e-skierowania, ale również sposobów na bezpieczne przechowywanie i później usuwanie elektronicznej dokumentacji pacjenta.
e-skierowanie czyli …?
To kolejny etap cyfryzacji służby zdrowia. Podobnie jak wprowadzone e-recepty ma usprawnić przepływ informacji, procedury medyczne i przyspieszyć finalnie realizację usług. Pomoże również wyeliminować częste dotychczas błędy jak m.in.: nieczytelność tradycyjnych skierowań a docelowo również zminimalizuje kolejki. Od stycznia 2021 pacjenci otrzymają skierowanie w formie 4-cyfrowego kodu. Wystarczy telefonicznie lub mailowo przesłać go do placówki i termin wizyty / pobytu potwierdzony. Kod będzie wywołany przez lekarza w formie SMS, e-mail lub wydruku informacyjnego. Pacjent sam wybiera placówke, w której chce zrealizować skierowanie.
e-skierowanie do czego może być potrzebne?
Zastąpi dotychczasowe tradycyjne skierowanie lekarskie, które umożliwiało wykonania specjalistycznego badania jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, echokardiolograficzne itd. 4 cyfrowy kod będzie niezbędny również w razie konieczności pobytu w szpitalu, wykonania obserwacji czy serii badań. To zmiana formalna, która ułatwi na korzystanie z pakietu specjalistycznych usług medycznych.
e-skierowanie a dane wrażliwe ?
Mimo zmiany formy papierowej na elektroniczną wszystkie dokumenty medyczne będą zawierały dane wrażliwe. Nie tylko imię i nazwisko pacjenta, adres zamieszkania i dane kontaktowe. będą tworzyć kompletny zbiór (razem z dokumentacją medyczną, która zawiera historię leczenia, opis przebytych chorób, badań diagnostycznych, wskazań itp. Zdecydowana większość to informacje o dużej sensytywności, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Ważne więc będzie zarówno ich przechowywanie, jak i usuwanie.
usuwanie e-dokumentacji medycznej
Dane przechowywane w formie elektronicznej wymagają specjalnego podejścia. Usunięcie ich nie polega na wciśnięciu DELETE lub dodaniu do kosza na pulpicie. Konieczne jest zastosowanie profesjonalnych metod. Rekomendowaną jest programowe usuwanie danych z nośników elektronicznych. Często określane “nadpisywaniem”. Polega ono na zakryciu danych znajdujących się na dysku poprzez ciąg przypadkowych informacji. Realnie nie są więc usuwane a zakrywane. To metoda w pełni skuteczna. Daje 100 % gwarancji, że nikt przypadkowy nie odczyta nadpisanych informacji. Dodatkowo pozwala na uzyskanie potwierdzenia w formie specjalistycznego raportu. Jest automatycznie generowany przez specjalistyczny software wykorzystywany do nadpisywania danych. Stanowi formalne potwierdzenie poprawności procesu usuwania danych.