Ekologiczne smartfony. Czy to możliwe? Tak! Jak wdrożyć proekologiczne rozwiązania w przedsiębiorstwie? Podpowiadamy prezentując 5 przykładów!

 

Większość z nas, w codziennym i zawodowym życiu śledzi rozwój nowych technologii.  Podglądamy gigantów w branży IT i z chęcią testujemy wdrażane przez nich patenty, dzięki którym korzystanie z dobrodziejstw nauki jest jeszcze prostsze i szybsze. Jednak postęp ten pociąga za sobą szereg konsekwencji. Dzisiaj skupimy się na tych, które negatywnie wpływają na środowisko i naszą planetę. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwe dla ziemi są smartfony.

 

Dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule! Ponadto zastanowimy się wspólnie, czy potrafimy to zmienić? Czy ekologiczny smartfon istnieje i możemy realnie wpłynąć na ograniczenie procesu degradacji środowiska?

 

SMARTFON VS EKOLOGIA. STATYSTYKI.

Według badań sprzęt komputerowy oraz smartfony wygenerowały w 2007 roku 1% światowej emisji dwutlenku węgla. Brzmi niewinnie, jednak kiedy pod uwagę weźmiemy wyliczenia z 2017 roku, komputery, laptopy, drukarki i telefony komórkowe wydzielały szkodliwe gazy na poziomie 3%! Oznacza to, że w zaledwie 10 lat liczba zanieczyszczeń wynikających z użytkowania sprzętu IT potroiła się.

Ale to nie wszystko. Specjaliści alarmują, iż do 2040 roku odsetek ten może podskoczyć 7 krotnie!  Wśród wszystkich urządzeń, które uwzględniono w badaniach to właśnie smartfony uznano za szczególnie niebezpieczne.

Obliczono bowiem, że wyprodukowanie nowego telefonu emituje tyle zanieczyszczeń, ile jego późniejsze użytkowanie przez okres 10 lat! Musimy otwarcie przyznać, że nikt z nas nie korzysta z tego typu sprzętu dłużej niż 5 lat. Wniosek nasuwa się sam. Potrzebujemy ekologicznych rozwiązań, które wpłyną na poprawę obecnego stanu rzeczy! Przyjrzeliśmy się kilku kultowym markom, by zweryfikować, które z nich nie są obojętne na losy naszej planety. Oto, co udało nam się ustalić.

 

NOKIA I ICH EKOLOGICZNY SMARTFON.

Marka została wielokrotnie doceniona przez organizacje działające na rzecz ochrony środowiska, takie jak chociażby Greenpeace. Dlaczego? To pierwsza firma próbująca udowodnić, że najnowsze technologie i troska o środowisko mogą iść w parze. Nokia wdrożyła szereg rozwiązań, dzięki którym ograniczyła ilość energii zużywanej podczas produkcji telefonów.

Ponadto skupiła się na wyeliminowaniu wytwarzania szkodliwego bromu i innych chemikaliów. Ten fiński gigant zmniejsza tym samym zły wpływ nowych technologii na otoczenie i nie ma sobie równych w tej kwestii.

 

EKOLOGIA W ŚWIECIE NOWYCH TECHNOLOGII.

Nie możemy jednak nie wspomnieć o takich korporacjach jak Sony, czy Apple, które również pokusiły się o wdrożenie proekologicznych rozwiązań. Mamy na myśli eco frendly opakowania, wykonane z materiałów biodegradowalnych. To jednak stanowczo za mało, by zminimalizować wpływ działalności człowieka na planetę. Najwięksi producenci mają tego świadomość, dlatego też pracują nad kolejnymi pomysłami, dzięki którym przyciągną rzeszę klientów, którzy w swoich codziennych wyborach kierują się troską o otaczający nas świat.

O krok dalej poszła firma Iki Mobile, która zdecydowała się na wykorzystanie naturalnego korka w obudowie swoich smartfonów. To ciekawe rozwiązanie, a przede wszystkim ekologiczne!

 

EKOLOGICZNE SMARTFONY OD FAIRPHONE.

Jak pisaliśmy wyżej, bezpieczne dla środowiska opakowania, czy elementy obudowy to wciąż za mało, by uchronić nas od przykrych konsekwencji eksploatowania planety.

Firma Fairphone zdecydowała się na zupełnie nowy koncept biznesowy, który polega na możliwości wymiany poszczególnych podzespołów w smartfonie. Oznacza to, że w przypadku awarii, nie jesteśmy zmuszeni do wymiany całego urządzenia, a jedynie do instalacji sprawnego elementu w miejsce tego, uszkodzonego.

To rozwiązanie zdecydowanie może wpływać na ilość produkowanych przez nas elektrośmieci i oceniamy je naprawdę wysoko! To zdecydowanie ekologiczne smartfony. Zwłaszcza, że koncern przygotował łatwą i przystępną instrukcję, dzięki której możemy rozprawić się z problemem samodzielnie i tym samym zminimalizować koszty serwisowania telefonu.

 

EKOLOGICZNE SMARTFONY-ROZWIĄZANIA GIGASET.

Niemiecka marka również zaangażowała się w realizację polityki proekologicznej. Przejawię się to nie tylko w stworzeniu nowych opakowań, które ulegają całkowitemu rozkładowi, ale również organizuje akcje zalesiania gruntów. Producent próbuje w ten sposób zrekompensować skutki swojej działalności. Jednak tym, co ma zdecydowanie większy wpływ na wybory konsumentów i redukowanie powstawania elektroodpadów jest wprowadzenie do sprzedaży telefonów z wymiennym akumulatorem, który naładujemy bezprzewodowo.

Wszyscy wiemy, jak szybko uszkadzają się ładowarki z klasycznym okablowaniem. A zatem pochwalamy tego typu pomysły i z całą pewnością są to ekologiczne smartfony!

 

PROPOZYCJA GOOGLE NA EKOLOGICZNE SMARTFONY.

Na koniec musimy wspomnieć o rozwiązaniach Google, które zaledwie rok temu wprowadziło na rynek smartfon Pixel 5 oraz 4A. Modele te wyprodukowano z materiałów pochodzących z recyklingu, co ma istotny wpływ na zmniejszanie śladu węglowego.

 

I choć zarówno Pixel 5, jak i 4A, nie będą dłużej wytwarzane, jak wynika z doniesień ostatnich tygodni, Google przygotowuje się do premiery modelu numer 6. Warto jednak wspomnieć, iż smartfony te dostępne są wyłącznie na rynku amerykańskim oraz japońskim i nie zanosi się, by trafiły na polskie półki sklepowe, przez co ich zakup z zagranicznych platform jest kosztowne.

Miejmy jednak nadzieję, że sytuacja ta ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości i polscy fani nowych technologii, dbający jednocześnie o środowisko będą mogli sięgnąć po produkty Google w przystępnych cenach.

W SELKEA kwestie środowiskowe są niezwykle ważne, dlatego trzymamy rękę na pulsie i na pewno doniesiemy o nowościach w branży technologicznej. Ekologiczne telefony to fakt, czas na następnie kroki, by uczynić branżę IT zieloną!